În partida contând pentru optimile de finală ale probei de dublu feminin la US Open 2017:

Sania Mirza (India, 9 WTA la dublu) / Shuai Peng (China, 24) [4] Sorana Cîrstea (900) / Sara Sorribes Tormo (Spania, 254) 6-2, 3-6, 7-6(2)

Partida a durat 2h15′.
După ce fiecare pereche şi-a adjudecat câte un set într-o manieră categorică, decisivul – care a durat 70′ – a fost extrem de echilibrat atingând cote dramatice la final.
Cîrstea / Sorribes s-au distanţat la început: 4-0, dar a urmat o serie de 5 jocuri consecutive ale perechii Mirza / Peng.
Sorana şi Sara au avut totuşi resursele să revină: 6-5, scor la care au avut 2 mingi de meci, în prelungirile jocului 12.
O dată acestea ratate, adversarele au egalat şi şi-au adjudecat clar tie-break-ul

Oricum o performanţă bună pentru Sara şi Sorana, atât prin prisma optimilor de finală pe care le-au atins, cât şi prin excelenta replică pe care au dat-o în această fază valoroaselor lor adversare, care deşi nu au o bogată istorie ca echipă – semifinale la WTA Premier 5 Cincinnati şi sferturi la Toronto, în acest an – au în palmaresul cumulat 5 titluri de Mare Şlem.