3 Slide-show-uri a câte 5 imagini din timpul partidei Federer – Tiafoe şi la sfârşitul ştirii, alte 3 din Nadal – Lajovic

Doar două partide au fost finalizate ieri pe jumătatea superioară a tabloului masculin, restul fiind fie întrerupte, fie neîncepute, din cauza ploii:

Rafael Nadal (Spania, 1) [1] – Dusan Lajovic (Serbia, 85) 7-6(6), 6-2, 6-2

Partida a durat 2h16′.
Un prim set echilibrat, în care Nadal a trebuit să-şi recupereze serviciul pierdut în jocul 3. A reuşit s-o facă în ultimul moment – jocul 10 – şi apoi s-a impus in extremis în tie-break.
În seturile 2 şi 3, sârbul nu i-a mai ridicat însă probleme deosebite.

Roger Federer (Elveţia, 3) [3] – Frances Tiafoe (SUA, 70) 4-6, 6-2, 6-1, 1-6, 6-4

Partida a durat 2h37′.
Americanul de 19 ani a început partida cu un break, pe care şi l-a apărat până la sfârşitul setului.
Au urmat seturi adjudecate clar, cu sublinierea scorului pentru al 4-lea câştigat de Tiafoe.
Roger părea că îl va câştiga clar pe ultimul, dar Frances a revenit de la 1-5, salvând şi o minge de meci la 3-5. În ultimul joc însă, n-a mai reuşit decât să salveze prima minge de meci.

Cronica meciului făcută de însuşi Maestro:

La început m-am chinuit. Frances s-a conectat bine la partidă. Deseori nu mi-au ieşit paşii. Nu vedeam bine. Apreciam incorect distanţele. Cred că am fost şi prea precaut în deplasare.
În setul doi, apele au început să se limpezească. Asta a fost bine. Din cauză că pregătirea mea dinaintea meciului n-a fost cea mai bună cu putinţă, am avut oscilaţii atât de mari.

De câte ori eram jos, Frances a profitat. Apoi, în decisiv, mi-am recăpătat din nou energia, am jucat la victorie, nu am mai aşteptat greşeala lui. Cred că mi-a reuşit şi sunt foarte, foarte bucuros că am câştigat astă seară. Sunt fericit.