3 Slideshow-uri a câte 5 imagini

6 capi de serie au fost eliminaţi ieri pe jumătatea inferioară a tabloului feminin în turul 2 la Wimbledon 2017. Deşi numele sunt sonore, niciuna din jucătoarele clasate în top 10 al clasamentului live nu a părăsit încă turneul.

Adăugate celor 7 eliminate în primul tur, 13 favorite au părăsit deja turneul, ceea ce ne apropie de jumătatea numărului de jucătoare cotate:

Madison Brengle (SUA, 95) – Petra Kvitova (Cehia, 12) [11] 6-3, 1-6, 6-2

Petra s-a simţit rău din cauza căldurii şi a primit asistenţă medicală în timpul partidei. Ea a declarat după meci că trebuie să ia o pauză pentru a-şi continua tratamentul la mâna rănită în urma atacului, dar şi să-şi completeze refacerea psihică.

Viktoria Azarenka (Belarus, 683 / PR: 6) – Elena Vesnina (Rusia, 16) [15] 6-3, 6-3

Vika a progresat după această victorie până pe locul 289 WTA

Camila Giorgi (Italia, 86) – Madison Keys (SUA, 18) [17] 6-4, 6-7(10), 6-1

Trebuie reamintit aici că Madison Keys a fost nevoită acum 4 săptămâni să se opereze pentru a doua oară la încheietura mâinii şi astfel, faptul că a salvat în setul 2 patru mingi de meci capătă alte valenţe.

Heather Watson (Marea Britanie, 102) – Anastasija Sevastova (Letonia, 19) [18] 6-0, 6-4

Naomi Osaka (Japonia, 59) – Barbora Strycova (Cehia, 23) [22] 6-1, 0-6, 6-4

Shuai Peng (China, 37) – Carla Suárez Navarro (Spania, 27) [25] 6-2, 6-2