Slideshow – 5 imagini

Jelena Ostapenko  a câştigat astăzi, în optimile de finală ale Wimbledon 2017, cea de-a 11-a partidă consecutivă la turneele de Mare Şlem: 7 pentru titlul de la Roland Garros şi 4 pentru primul sfert de finală la Wimbledon.

Jelena Ostapenko (Letonia, 13) [13] – Elina Svitolina (Ucraina, 5) [4] 6-3, 7-6(8)

Partida a durat 1h43′.
După un prim set pe care şi l-a adjudecat clar, letona a ajuns să conducă 5-2 şi în setul 2.

De la acest scor ea a început să-şi procure mingi de meci şi ucraineanca să le salveze.
Ostapenko a ratat mai întâi una la 5-2 pe serviciul Svitolinei, apoi 4 la 5-3 pe propriul serviciu, încă două în tie-break la 6-4, ca în sfârşit s-o fructifice pe cea de-a 8-a.

O victorie a mentalului tinerei letone, care a trecut fără să crâcnească peste aceste ratări, păstrându-şi un nivel al tenisului suficient de constant ca să câştige.
De altfel, valoarea tenisului ei mi se pare în creştere faţă de Roland Garros, căci am văzut pe lângă loviturile puternice şi multe unghiuri găsite cu dibăcie şi de asemenea o maturizare în joc.