Galerie
Credit Foto: Jimmie48 Photography / Womens Tennis Blog & Cristopher Levy
Partidele primului tur au început ieri la cele două turnee ale săptămânii: WTA Premier Birmingham şi WTA International Mallorca.
La Birmingham, două rezultate bune ale unor jucătoare clasate mai slab decât învinsele lor:
Naomi Osaka (Japonia, 61) – Lauren Davis (SUA, 27) 6-1, 2-6, 7-6(4) după 2h20′
Naomi Broady (Marea Britanie, 111) [WC] – Alizé Cornet (Franţa, 39) 7-6(3), 6-0 după 1h24′
şi o calificare dificilă a favoritei principale (după retragerea lui Kerber):
Elina Svitolina (Ucraina, 5) [2] – Heather Watson (Marea Britanie, 126) [WC] 6-2, 5-7, 6-3 după 2h9′
La dublu a jucat şi a câştigat în primul tur – în faţa unor dubliste valoroase: Hibino / Rosolska – o pereche inedită formată din Dominika Cibulkova şi Garbiñe Muguruza.
Aici am avut şi o festivitate de deschidere interesantă în care Petra Kvitova şi Lucie Safarova au jucat cu “Maud Watson”, prima campioană de la Wimbledon – 1884. Cea care a interpretat-o pe legendara jucătoare britanică a folosit echipamentul şi racheta din acele vremuri, în care până şi mingile erau albe. La festivitate a participat Ann Jones, aceasta în carne şi oase, campioana de la Wimbledon din 1969 (Galerie Foto, la sfârşitul ştirii).
*
La Mallorca, o favorită a fost deja eliminată în:
Kristýna Plíšková (Cehia, 46) – Timea Babos (Ungaria, 38) [8] 6-2, 3-6, 6-3 după 1h26′
*
Credit Foto: British Tennis