Programul zilei a fost completat de către organizatori şi pentru celelalte terenuri, astfel încât – în afară de Simona Halep – vor juca în probele de dublu respective Irina Begu şi Horia Tecău. Sesiunile încep la ora 12.00 cu excepţia terenului 16:

• în primul meci al sesiunii, pe terenul 16, de la ora 13.00, partida contând pentru turul 2 (R32) al probei de dublu feminin:

Irina Begu (104 WTA la dublu) / Saisai Zheng (China, 48) – Abigail Spears (SUA, 18)  / Katarina Srebotnik (Slovenia, 21)  [8]

Spears / Srebotnik ocupă locul 8 în clasamentul sezonului 2017, urmare a titlului cucerit la WTA Premier Doha, a finalei de la WTA Premier Stuttgart, a semifinalei de la WTA International Brisbane, a sferturilor de la WTA Premier 5 Dubai şi Roma.
În primul tur la Roland Garros, ele au trecut de Lara Arruabarrena (54) / Arantxa Parra Santonja (82) (ambele Spania): 6-4, 3-6, 6-4 în 1h50′

• în al doilea meci al sesiunii, pe terenul 6, în jurul orei 13.30, va începe partida contând pentru optimile de finală (R16) ale probei de dublu masculin:

Jean-Julien Rojer (Olanda, 25) / Horia Tecău (21) [11]Ivan Dodig (Croaţia, 11) / Marcel Granollers (Spania, 16)  [7]

Dodig / Granollers ocupă locul 5 în clasamentul sezonului 2017 – Rojer / Tecău sunt pe 7 – după victoria de turneu de la ATP 500 Series Rotterdam şi finala de la ATP Masters 1000 Roma. Ei au mai jucat sferturi de finală la Australian Open şi la turneele Masters 1000 Miami şi Monte Carlo.
În turul 2 la Roland Garros au trecut de Malek Jaziri (Tunisia, 254) / Andreas Seppi (Italia, 307) : 6-1, 6-2 în 53′ şi în turul 1 de Marcus Daniell (Noua Zeelandă, 45) / Marcelo Demoliner (Brazilia, 52): 6-4, 6-4 în 1h25′.

• în al doilea meci de pe arena Suzanne Lenglen, în jurul orei 14.00, va începe partida contând pentru turul 3 (R32) al probei de simplu feminin:

Simona Halep (4 WTA) [3]  Daria Kasatkina (Rusia, 28) [26]

Palmares direct: 1-0

Credit Info: wtatennis.com

Simona a câştigat la WTA Premier Mandatory Miami 2016 (R64 / hard): 6-4, 7-5

Kasatkina ocupă locul 27 în clasamentul sezonului 2017, după prima victorie de turneu a carierei la WTA Premier Charleston, şi a sferturilor de finală de la turneele WTA Premier Sydney şi Doha.
Mai are câte un tur 2 la WTA Premier St. Petersburg şi WTA International Brisbane şi, în rest, înfrângeri la primul meci.
La Roland Garros a trecut în turul 2 de Marketa Vondrousova (Cehia, 96): 7-6(1), 6-4 în 1h21′ şi în primul tur de Yanina Wickmayer (Belgia, 143): 7-5, 6-4 în 1h26′.