Mihaela Buzărnescu îşi continuă imperturababilă seria victoriilor în circuitul ITF.  După cele 5  de săptămâna trecută de la ITF 60k Hodmezovasarhely 2017, astăzi  a obţinut-o pe a doua la turneul cu premii în valoare de 60.000 de la Izmir, în optimile de finală:

Mihaela Buzărnescu (204 PR / 267 WTA) – Basak Eraydin (Turcia, 197 WTA) [6] 7-6(3), 6-2

Partida a durat 1h42′.

Credit Info: itftennis.com

Mihaela Buzărnescu va fi răsplătită cu 15 puncte WTA şi cu un premiu financiar în valoare de 1.520 USD pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va întâlni pentru prima dată în carieră pe An-Sophie Mestach (Belgia, 264 WTA, fostă 98 WTA / ianuarie, 23 de ani) , care astăzi a trecut de Viktoria Kuzmova (Slovacia, 159) [4]: 6-3, 6-2

În altă partidă din optimile de finală:

Nina Stojanovic (Serbia, 141) [2]Raluca Şerban (388) 4-6, 7-5, 6-3 după 2h47′.

Raluca a rezistat bine în faţa mai bine clasatei adversare şi a avut oportunitatea să egaleze la 6 în setul 2, când a condus cu 40-0 pe serviciul sârboaicei.