5 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Feliciano Lopez este la cei 35 de ani ai săi într-o formă fantastică!

După ce săptămâna trecută pierdea finala la ATP 250 Series Stuttgart, acum corectează situaţia şi câştigă mai valorosul ATP 500 Series “Aegon Championships – The Queen’s Club”.

Este prima victorie de turneu a spaniolului după ATP 250 Series Gstaad 2016, al 6-lea al carierei şi de-abia al doilea la această categorie (sau ATP International Gold, cum se numea pe vremea aceea), după ATP Viena 2004!

Într-un turneu în care favoriţii au fost măcinaţi fără milă, Feliciano are şi el pe conştiinţă patru dintre ei – Wawrinka [2], în turul 1; Berdych [7], în sferturi; Dimitrov [6], în semifinale şi Cilic [4], în finală – aşa că victoria lui de turneu nu poate fi contestată.

În finala de astăzi:

Feliciano Lopez (Spania, 32) – Marin Cilic (Croaţia, 7) [4] 4-6, 7-6(2), 7-6(8)

Partida a durat 2h31′.
Singurul break al partidei a fost cel cu care Cilic şi-a adjudecat prima manşă, făcut în ultimul joc al acesteia.
În setul 2, Lopez şi-a adjudecat lejer tie-break-ul, dar în cel al setului decisiv a salvat mai întâi o minge de meci la 5-6, înainte de a rata două la 7-6 şi 8-7 şi a o fructifica pe a 3-a.