Nicio surpriză pe sfertul de tablou al Soranei la WTA International “Nürnberger Versicherungs Cup”, astfel că ea o va întâlni astăzi pe favorita 2, Yulia Putintseva, care după ce s-a străduit mai mult cu Julia Glushko [LL] în primul tur, ieri a trecut de Yanina Wickmayer (71): 6-4, 6-0 în 1h3′ şi remarcăm din nou un set alb administrat de kazahă adversarei ei, la fel ca în primul tur. Wickmayer a reacţionat de-abia în ultimul ghem, când a salvat 4 mingi de meci.

Aşa că astăzi, în meciul vedetă – ultimul – de pe terenul central, nu mai devreme de ora 18.30 va începe partida contând pentru sferturile de finală:

Sorana Cîrstea (67 WTA) – Yulia Putintseva (28, clasament maxim: 27 WTA / februarie 2017, 22 de ani) [2]

Palmares direct: 1-1
Sorana a câştigat la WTA Mallorca 2016 (R32 / iarbă): 6-3, 6-2 şi Putintseva la ITF 100k Contrexville 2015 (QF / zgură): 7-5, 6-2

Credit Info: wtatennis.com

Putintseva are un singur rezultat notabil în sezonul 2017, până la Nürnberg, finala de la WTA Premier St. Petersburg, datorită cărei ocupă locul 32 în clasamentul sezonului. În rest, eliminări în tururile 1 sau 2.