Slideshow – 5 imagini

O nouă înfrângere pentru liderul mondial, a cărui criza de rezultate devine cu adevărat problematică pentru el!

În turul 2 (R32) al ATP Masters 1000 “Internazionali BNL d’Italia”, Andy Murray – deţinătorul titlului – a pierdut în primul meci jucat aici:

Fabio Fognini (Italia, 29) – Andy Murray (Marea Britanie, 1) [1] 6-2, 6-4 în 1h33′

Rezumatul partidei la sfârşitul ştirii.

Până la 5-2 în setul 2, Murray nu câştigase niciodată pe serviciul lui Fognini, iar italianul avea două break-uri în fiecare set. Mai mult, cu excepţia primului ghem din meci, restul jocurilor nu avuseseră nevoie de prelungiri. La acel scor, break-ul lui Murray a mai întârziat puţin deznodământul partidei.

În afara lui Dimitrov [10], au mai fost eliminaţi alţi doi capi de serie  în turul 1, ducând astfel numărul lor la patru:

John Isner (SUA, 24) – Albert Ramos-Vinolas (Spania, 19) [14] 6-7(4), 7-6(4), 6-1 în 2h7′

Isner a mai trecut un tur şi este acum în optimi, după: 7-6(4), 7-6(4) cu Florian Mayer (Germania, 46) în 1h43′

Sam Querrey (SUA, 28) – Lucas Pouille (Franţa, 16) [11] 7-6(6), 7-6(8) în 1h53′