În afară de sfertul de finală Irina BeguDaria Kasatkina, astăzi se vor disputa şi celelalte trei partide ale acestei faze la WTA Premier “Volvo Car Open”:

Pe jumătatea de tablou (inferioară) a Irinei şi Dariei, primul sfert este:

Credit foto: Cristopher Levy & volvocaropen.com

Anastasija Sevastova (Letonia, 26) [8] – Laura Siegemund (Germania, 37)

Palmares direct: 1-0

Sevastova a câştigat greu cu Ons Jabeur (Tunisia, 131) [LL]: 7-5, 7-6(6). În prima manşă a a salvat două mingi de set la 3-5 şi în doua a revenit de la 2-4.
Siegemund şi-a consolidat victoria din turul precedent la Venus Williams [3], cu un succes clar la Lucie Safarova (Cehia, 28) [15]: 6-2, 6-3.

Iar pe jumătatea superioară a tabloului vom avea următoarele două sferturi de finală:

Shelby Rogers (SUA, 52) – Mirjana Lučić-Baroni (23) [11]

Palmares direct: 0-1

Lucic-Baroni a trecut de Kiki Bertens (21) [7]: 7-6(5), 6-4, după ce în primul set a revenit de la 2-4 şi de la 1-4 în tie-break.
Rogers nu s-a împiedicat de Naomi Osaka (49): 6-4, 6-2, după ce ieri o eliminase pe favorita prinpală, Madison Keys [1].

*

Jelena Ostapenko (Letonia, 66) – Caroline Wozniacki (Danemarca, 12) [6]

Ostapenko a beneficiat de abandonul lui Fanny Stollar (Ungaria, 282) [Q] – la 6-1, 1-0 – performera rundei a doua, care probabil a resimţit efortul de până acum.
Wozniacki a câştigat ieri două meciuri: 7-5, 6-1 cu Annika Beck (Germania, 61) şi 6-3, 6-3 cu Anastasia Rodionova (Australia, 669) [Q]