În partida contând pentru turul 2 (R32) al turneului WTA Premier “Volvo Car Open”, care se dispută la Charleston:

Irina Begu (33 WTA) [10] – Kristina Kucova (Slovacia, 81) 4-6, 6-2, 7-6(6)

Partida a durat 2h29′

Credit Info: wtatennis.com

Pe cât de uşor a câştigat ieri Irina partida din primul tur, pe atât de greu a izbândit astăzi.
O partidă interesantă, cu multe reuşite ale celor două jucătoare, dar şi cu destule erori, ambele în proporţii relativ egale, care au dezvoltat echilibrul ce se poate observa şi din scor.
Defalcat, setul 1 s-a jucat pe serii, cu un început bun al Irinei: 2-0, urmat de 4 ghemuri consecutive ale slovacei, egalarea jucătoarei noastre la 4 şi în sfârşit, finalul pentru Kucova.
Setul 2 a aparţinut clar Irinei, iar în decisiv, românca a reuşit să blocheze rapid desprinderea slovacei la 3-1, egalând la 3 şi de acolo s-a mers cu serviciul până în tie-break, când Irina a reuşit să fructifice a doua minge de meci.

Irina a ajuns astfel la 4 victorii în 2017, dintre care două obţinute aici la Charleston.

Irina Begu acumulează 55 de puncte pentru calificarea în optimi, unde o va întâlni pe Samantha Stosur (Australia, 17 WTA, fostă 4 WTA / februarie 2011, 33 de ani ) [6], pe care n-a mai întâlnit-o până acum.