Ana Bogdan a contat în joc doar în începuturile de set în partida de astăzi din turul 1 (R6) al turneului WTA Premier “Volvo Car Open” care se dispută la Charleston. După un început de meci timid, cu serviciul pierdut în primul ghem, Ana a revenit şi a condus cu 3-1, dar forcing-ul lui Ostapenko a dus-o în poziţie dominantă la 5-3. Iar în setul doi jucătoarea noastră şi-a pierdut serviciul după un ghem interminabil – 10 egalităţi – care a fost urmat de prăbuşirea jocului ei.

Rămâne ca Ana să încerce să multiplice loviturile excelente pe care i le-am putut admira în câteva rânduri astăzi şi să diminueze în paralel drastic numărul de greşeli, ca să înceapă astfel să pună probleme reale adversarelor ei de pe tablourile principale ale circuitului WTA.

Jelena Ostapenko (Letonia, 66) – Ana Bogdan (119 WTA) [Q] 6-4, 6-2