Credit Foto: bnpparibas.com & Jimmie48 Photography

Doar două jucătoare din afara celor 16 capi de serie au reuşit să răzbată până în optimile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory “BNP Paribas Open”, pe jumătatea superioară a tabloului, care a programat ieri meciurile din turul 3.

Caroline Carcia (Franţa, 25) [21] – Johanna Konta (Marea Britanie, 11) [11] 3-6, 6-3, 7-6(1) în 2h11′

Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 21) [19] – Barbora Strycova (Cehia, 19) [17] 6-3, 6-2 în 1h17′

• În altă partidă, Dominika Cibulkova a trebuit să salveze o minge de meci ca să rămână în turneu şi vom avea în continuare parte de spectacolul de neegalat pe care îl oferă, prin debordarea – parcă ostentativă – de energie, chiar şi spre sfârşitul unor meciuri lungi, cum a fost cel de astăzi, prin “pome”-urile urlate chiar şi când greşeşte adversara:

Dominika Cibulkova (Slovacia, 5) [5]– Kristýna Plíšková (Cehia, 54) 2-6, 7-6(5), 7-6(4) în 2h47′.

Cibulkova a salvat o minge de meci la 4-5 în setul decisiv al unui meci de un dramatism aparte.

• Timea Bacsinszky a fost nevoită salveze 4 mingi de meci în decisivul cu Bertens, 3 la 3-5 şi una în tie-break la 6-7, asta după ce n-a putut să închidă meciul în setul 2 – la 5-4 (două mingi de meci ratate) şi nici în tie-break-ul hotărâtor la 6-4. A izbândit până la urmă la cea de-a 6-a oportunitate:

Timea Bacsinszky (Elveţia, 16) [15]Kiki Bertens (Olanda, 20) 6-3, 5-7, 7-6(8) în cel mai lung meci al zilei: 3h22′

• Iar Kayla Day a luptat eroic cu Garbiñe Muguruza şi confirmă – chiar şi după o înfrângere – potenţialul mare ce îi este atribuit.

Garbiñe Muguruza  (Spania, 7) [7] – Kayla Day (SUA, 175) [WC] 3-6, 7-5, 6-2 în 2h4′