Georgia, cu trofeul, alături de antrenorul ei, Sebastian Ionescu
Credit foto: Facebook Georgia

După cei ieri câştiga primul titlu al carierei în proba de dublu, alături de Ilona Ghioroaie, Georgia Crăciun a câştigat astăzi şi primul ei titlu la simplu!

În finala turneului ITF – cu premii în valoare de 15.000 USD – “GD Tennis Cup”, care s-a disputat la Antalya:

Georgia Crăciun (800 WTA) [Q] – Pia Konig (Austria, 425) [2] 6-3, 6-2 în 1h18′

Credit Info: itftennis.com

Georgia Crăciun (n. 14 iulie 1999 la Brăila) a acumulat 12 puncte pentru această victorie de turneu şi se va clasa de luni într-o săptămână, atunci când îi vor fi activate aceste puncte, în jurul locului maxim pe care l-a ocupat până acum: 659 WTA / în iunie 2015. Atunci ea juca o finală la ITF 10k Galaţi. Ulterior, Georgia s-a axat mai mult pe circuitul junioarelor, dar la revenirea în cel profesionist ea confirmă şi se dovedeşte a fi una din speranţele mari ale tenisului românesc.
Nu cred că exagerez cu nimic în afirmaţia de mai sus, căci ea a încheiat o săptămână cu 7 victorii consecutive (două în calificări şi 5 pe tabloul principal), fără să piardă niciun set, eliminând capii de serie 1, 2 şi 8, printre care s-au numărat jucătoare valoroase sau cu o experienţă importantă.