Dacă până în sferturile de finală, lucrurile au decurs firesc la turneul ABN AMRO World Tennis Tournament, singurii intruşi printre capii de serie fiind Martin Klizan – deţinătorul titlului – şi Pierre-Hugues Herbert, promovat pe un segment fără favoriţi, începând cu această fază lucrurile s-au agitat:

Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, 14) [6] – Marin Cilic (Croaţia, 7) [1] 7-6(8), 7-6(5) în 2h

Într-o partidă fără break-uri, Tsonga a trebuit să salveze două mingi de set în tie-break-ul primei manşe.

Thomas Berdych (Cehia, 13) [4] – Martin Klizan (Slovacia, 73) 6-3, 6-3 în 59′

David Goffin (Belgia, 11) [3] – Grigor Dimitrov (Bulgaria, 12) [5] 6-4, 1-6, 6-3 în 2h16′

Aceasta a fost prima victorie a lui Goffin la Dimitrov, după 6 înfrângeri, ultimele, în finala de la ATP 250 Series Sofia, de săptămâna trecută şi ceva mai devreme în sferturile de fianală ale Australian Open 2017.

Pierre-Hugues Herbert (Franţa, 109) [Q] – Dominic Thiem (Austria, 8) [2] 6-4, 7-6(3) în 1h23′

Surpriza turneului realizată locul 2 ATP la dublu, dar care are un maxim al carierei de 73 ATP atins în ianuarie 2017. Prima victorie din carieră a francezului de 25 de ani la un top 10 ATP.

La sfârşitul ştirii, rezumatele primelor două partide.