Primul meci al finalei Cupei Davis – ediţia 2016 s-a încheiat cu rezultatul:

Marin Cilic (6 ATP) – Federico Delbonis (41) 6-3, 7-5, 3-6, 1-6, 6-2

Partida a durat 3h35′.

Primele două seturi au fost decise de câte un unic break, ambele în favoarea lui Cilic, care în setul 3, la 3-3, a mai avut două ocazii de a câştiga pe serviciul lui Delbonis.
Odată ratate aceste şanse, Cilic s-a prăbuşit şi Delbonis a câştigat 7 ghemuri la rând, ceea ce i-a asigurat şi setul 4, încheiat cu un monumental smash în plasă al croatului de la un metru de fileu.
În decisiv însă, Cilic s-a adunat şi datorită unui break în primul ghem – dublat la 4-2 – a reuşit să domine setul şi să aducă primul punct Croaţiei.

O notă aparte pentru atmosfera din tribună, proprie unui meci de fotbal – că tot a venit însuşi Maradona să-i susţină pe argentinieni –  astfel încât intervenţiile arbitrului sunt inutile, ele fiind oricum huiduite. Aşadar, jucătorii servesc într-un zgomot infernal, care, e adevărat, se potoleşte până la returul adversarului.

La sfârşitul ştirii, rezumatul video al partidei.

Credit Info: daviscup.com