Steve Simon, preşedintele executiv (CEO) al WTA din octombrie 2015, îşi anunţă planurile sale de reorganizare a circuitului.

În primul rând, Simon doreşte să introducă în meciurile de simplu regula utilizată acum la dublu: desfiinţarea avantajelor la 40 egal şi tie-break de meci până la 10 în setul decisiv. Argumentele sale în favoarea acestei măsuri ar fi scurtarea partidelor (60-90 de minute), ceea ce ar atrage atât telespecatorii, cât şi specatorii, dar ar asigura şi un dramatism suplimentar partidelor. Voci  împotrivă s-au făcut deja auzite, cum ar fi cea a Svetlanei Kuznetsova, care a invocat argumentul că trei seturi normale, precum şi egaliătăţie şi avantajele sunt însăşi esenţa tenisului, iar ea odată abandonată, şansa ar juca un rol mult prea mare.
Dar Steve Simon se aşteaptă la o reacţia negativă şi deja pare hotărât să introducă noul sistem de scor la nivelurile inferioare, astfel încât rezistenţa să fie învinsă treptat. Orizontul de timp teoretic în care această modificare ar deveni efectivă este estimat la 2019-2020.

Altă măsură pentru revitalizarea circuitului ar fi reorganizarea – “curăţarea”, cum pune el – calendarului. Aici, Simon, pledează pentru mărirea numărului de produse premium, probabil că se referă turneele Premier Mandatory, care acum sunt 4, în timp ce în circuitul ATP ar fi 9, dacă le-am echivala cu turneele ATP Masters 1000.