La fel ca în turul precedent al turneului WTA International “BGL BNP Paribas Luxembourg Open”, Monica Niculescu a revenit şi în optimile de finală, dar acum a făcut-o dintr-o situaţie realmente disperată, căci tabela de scor arăta 6-3, 5-2 pentru Francesca Schiavone, în faţa căreia jucătoarea noastră avea un palmares direct de 0-8 la seturi, în precedentele întâlniri.
A urmat însă o revenire senzaţională a Monicăi, 5 ghemuri consecutive; de precizat şi că în răstimp Monica nu a avut de salvat nicio minge de meci.
Şi în setul decisiv Monica şi-a pierdut serviciul la 3-3, în atât de importantul ghem 7. Şi din nou, Monica a avut forţa să revină cu 3 ghemuri consecutive.

Monica Niculescu (51 WTA) – Francesca Schiavone (Italia, 97) [WC] 3-6, 7-5, 6-4

Partida a durat 2h35′.

Credit Info: wtatennis.com

Monica Niculescu acumulează 60 de puncte WTA pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va întâlni pe învingătoarea din partida Caroline Wozniacki (22) [2] – Sabine Lisicki (96), care se va disputa asăzi, ceva mai târziu.