Slideshow – 2 imagini

Ce prim set minunat a făcut Irina Begu în partida din primul tur (R60) al turneului WTA Premier Mandatory “China Open”, în faţa numărului 3 WTA, Garbiñe Muguruza. Serviciu excelent, lovituri superbe – liniile periate cu forehand-ul sau cu reverul, cross-uri, passing-uri – o adevărată demonstraţie de forţă, în faţa căreia Muguruza a fost redusă la condiţia de parteneră de antrenament. Deşi nivelul jocului ei a scăzut în seturile 2 şi 3, Irina nu a pierdut meciul la capitolul tehnic sau la cel tactic, ci din cauza unor căderi psihice petrecute la mijocul fiecărei manşe: în setul 2 când la 2-3 a ratat re-break-ul, deşi a avut ocazia în două rânduri să-l realizeze şi, mai ales, în decisiv, când la 3-2 pentru ea – cu break înainte – şi-a pierdut serviciul, după ce a ratat în doi timpi o minge uşoară. Din acel moment mentalul Irinei s-a prăbuşit şi a cedat următoarele două ghemuri la zero.

Irina rămâne după această înfrângere cu 10 puncte WTA, la fel ca la ediţia trecută a “China Open”.

Garbiñe Muguruza (3 WTA) [3] – Irina Begu (26) 2-6, 6-2, 6-3