Două Slideshow-uri a câte 5 imagini

Bandajată la genunchiul stâng încă de la începutul partidei, Simona Halep a avut probleme mari de-a lungul întregii partide în acea zonă. Din această cauză, atât deplasarea i-a fost stânjenită, cât şi serviciul. În faţa unei Cibulkova, energică, agresivă şi mai ales foarte precisă, Simona nu a putut să recupereze break-ul timpuriu al slovacei. Deşi datele problemei nu s-au schimbat foarte mult în setul 2, doar ceva mai mult erori ale slovacei, Simona a luptat eroic, cu grimase de durere sau cu un mers chinuit aproape după fiecare punct – şi a reuşit să se ţină aproape de adversara ei, cu 3 re-break-uri, atât de necesare, în condiţiile în care serviciul ei nu a funcţionat deloc. Simona a reuşit să ducă meciul în tie-break şi acolo până la 5-5.

În aceste condiţii, eu unul nu am ce reproşuri să-i fac Simonei – deşi nereuşind să-i ia măcar un set slovacei, jucătoarea noastră părăseşte Turneul Final WTA, încă din faza grupelor –  ci dimpotrivă, să-i admir spiritul fantastic de luptă, în asentiment cu comentatorii străini ai partidei şi cu mare parte din primele reacţii ale presei internaţionale.

Dominika Cibulkova (8) [7] – Simona Halep (4) [3] 6-3, 7-6(5)