După ce în 2013 erau doar finaliste, acum în 2016, Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina triumfă la Turneul Final WTA – Singapore 2016, după partida din ultimul act de astăzi:

Ekaterina Makarova (8 WTA la dublu) / Elena Vesnina (7) (ambele Rusia) [4] – Bethanie Mattek-Sands (SUA, 5) / Lucie Safarova (Cehia, 6) [3] 7-6(5), 6-3

Partida a durat 1h37′

Meci echilibrat cu 2-2 la break-uri în primul set şi tie-break decis în prelungiri, un singur break în cel de-al doilea şi victorie pentru rusoaice la cea de-a 4-a minge de turneu.
Makarova / Vesnina au întrerupt seria de 18 victorii consecutive ale lui Mattek-Sands / Safarova, dintre care 16 concretizate cu 3 titluri: 6 la US Open, 5 la Wuhan şi 5 la Beijing, cărora li s-au adăugat cele două din sferturi şi semifinale de aici.

Pentru Makarova / Vesnina, titlul de la Singapore este al treilea din 2016, după ce au devenit Campioane Olimpice la Rio de Janeiro şi au câştigat Premier 5 Montréal.