Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au reintrat cu victorie după pauza ce dura de la US Open încoace, cauzată de accidentarea jucătorului român. Rojer a mai jucat în trei turnee, cu alţi parteneri şi cu rezultate modeste.

În primul tur al probei de dublu a turneului ATP 500 Series “Swiss Indoor Basel”:

Jean-Julien Rojer (10 ATP la dublu) / Horia Tecău (9) [1] – Federico Delbonis (187) / Guido Pella (222) (ambii Argentina) [Q] 6-3, 3-6, [10-3]

Partida a durat 1h9′.

Rojer / Tecău care se situează pe locul 9 în clasamentul “ATP Doubles Race to London” cu 2680 (în clasamentul dat publicităţii astăzi) acumulează 90 de puncte în urma acestei victorii, aşadar ajung la 2770 de puncte. Locul 8 sunt Treat Huey / Max Mirnyi care au 3065 de puncte şi care nu au jucat încă în primul tur la Basel. Ei îi vor avea ca adversari pe elveţienii Antoine Bellier / Marco Chiudinelli [WC], iar învingătorii din această partidă vor juca în sferturi împotriva lui  Rojer / Tecău!