Ce victorie astăzi pentru Petra Kvitova, care a avut un an modest pentru ce aşteptări aveam de la ea – locul 21 în clasamentul sezonului – în faţa proaspătului lider al clasamentului WTA! Şi după ce meci încrâncenat, dar de un foarte înalt nivel calitativ şi spectacular.

Petra Kvitova (Cehia, 16) [14] – Angelique Kerber (Germania, 1) [1] 6-7(10), 7-5, 6-4

Partida a durat 3h19′.

La sfârşitul ştirii rezumatul partidei.

(Credit Info: wtatennis.com)

• în prima manşă, Kvitova care a condus la un moment dat cu 4-2, a avut o minge de set la 6-5, pentru ca în tie-break fiecare dintre jucătoare să aibă câte trei mingi de set. Ultima, cea valorificată a fost a lui Kerber.
  • în manşa a doua Kvitova a fost din nou în control: 4-2, 5-3, când a ratat o minge de set, dar la 6-5, după încă o minge de set ratată, ea a echilibrat situaţia la seturi.
  • în setul 3 s-a înregistrat apogeul dramatismului, când Kvitova a condus pentru a treia oară cu 4-2 şi apoi cu 5-3, a ratat prima minge de meci la 5-3 şi a câştigat partida, după ce Kerber a mai salvat alte 5 mingi de meci.

Astfel că în cel de-al doilea sfert de finală decis, Petra Kvitova o va întâlni pe Johanna Konta.