La începutul săptămânii, Carla Suárez Navarro era pe locul 8 în clasamentul “Road to Singapore” cu 2948 şi Johanna Konta pe 10 cu 2675 de puncte. Aşadar o diferenţă de 273 de puncte. Dar după ce Johanna Konta a învins-o pe jucătoarea din Spania, astăzi, în optimile de finală ale “Wuhan Open”, diferenţa s-a redus la 218 puncte: Suárez Navarro – 3053 (+105 puncte la Wuhan), iar Konta – 2835 (+190 puncte la Wuhan).

Johanna Konta (Marea Britanie, 13) [11] – Carla Suárez Navarro (Spania, 8) [7] 7-5, 7-6(6)

Partida a durat 2h7′.

Rezumatul video la sfârşitul ştirii.

Konta a revenit în setul 2 de la 3-5, scor la care a salvat 3 mingi de set, la 6-5 a ratat o minge de meci, a salvat alte trei mingi consecutive de set în tie-break şi a câştigat imediat şi cele două puncte necesare victoriei.

*

În altă partidă, Svetlana Kuznetsova a dominat-o clar pe Venus Williams şi cu 2721 (2532 + 189 la Wuhan) de puncte este şi ea pe urmele lui Suárez Navarro.

Svetlana Kuznetsova (Rusia, 10) [9] – Venus Williams (SUA, 7) [6] 6-2, 6-2