Ultimul sfert de finală al tabloului masculin de la US Open 2016 se va disputa conform aşteptărilor între capii de serie 2 şi 6. Ambii şi-au câştigat în trei seturi partidele din optimi: Andy Murray, foarte clar pe tabelă, dar totuşi după 2h de joc împotriva lui Dimitrov, iar Kei Nishikori a stat cu un minut mai mult pe teren, dar a avut probleme în setul 3, în care a fost nevoit să salveze două mingi de set (la 4-5) pentru a-i refuza revenirea în meci lui Karlovic.

Andy Murray (Marea Britanie, 2) [2] – Grigor Dimitrov (Bulgaria, 24) [22] 6-1, 6-2, 6-2 în 2h’ (30’/39’/41′)

Kei Nishikori (Japonia, 7) [6] – Ivo Karlovic (Croaţia, 23) [21] 6-3, 6-4, 7-6(4) în 2h1′ (25’/40’/56′)