Echipa României va evolua anul viitor – la fel ca în 2016 – în Grupa 1, zona Europa-Africa. Adversara din primul tur al echipei noastre va fi Belarus. Întâlnirea se va disputa în Belarus. Învingătoarea din această partidă va întâlni Austria, care va avea BYE în primul tur, iar învingătoarea din această a doua întâlnire va juca Barajul pentru promovarea în Grupa Mondială. Primul tur se va desfăşura între 3-5 februarie, iar cel de-al doilea între 7-9 aprilie,

România a mai întâlnit o suingură dată Belarus, în 2005 la Braşov, când datorită victoriei din primul tur al Grupei Mondiale cu 3-2, echipa noastră a jucat sferturile de finală cu Croaţia, care avea să câştige trofeul.

Iată tabloul Grupei 1, Zona Europa – Africa:

Slovacia [1]  BYE
Ungaria [BYE]

*

Olanda [3] BYE
Polonia – Bosnia şi Herţegovina

*

România – Belarus
Austria [4] BYE

*

Israel / Suedia – Portugalia
Ucraina [2] BYE


Tabloul Grupei Mondiale, ediţia 2017:

(Galerie. Credit Info & Foto: daviscup.com)

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.