(click pentru a naviga în galerie. Credit Foto: Credit Foto: Jimmie48 Photography / Women’s Tennis Blog & Twitter Jorge Sabbagh Torres)

În primul tur al ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open 2016:

Ana Bogdan (116 WTA) – Sorana Cîrstea (86) 0-6, 7-5, 6-2

Partida a durat 1h30′ (19’/44’/27′).

(Click pentru a mări imaginea. Credit Info: usopen.org)

Sfidând experienţa net inferioară comparativ cu cea a Soranei Cîrstea, Ana Bogdan – la primul ei meci pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem – a revenit în setul 2 de la 2-5, când Sorana servea pentru meci. Şi a făcut-o cu două ghemuri albe. La 4-5, a fost rândul Soranei să revină în ghem de la 0-40 la 40 egal, deci la doi paşi de victorie, dar două puncte consecutive i-au asigurat Anei supravieţuirea în meci.
Ultimele două ghemuri ale setului au fost foarte disputate, iar Ana şi-a adjudecat manşa la cea de-a 4-a minge de set.
Setul decisiv l-a oglindit – aproape – pe primul, cu 3-1 la break-uri pentru Ana Bogdan.

În urma acestei victorii, Ana Bogdan acumulează 70 de puncte WTA, care se adaugă celor 40 obţinute în calificări. Cele 110 puncte dobândite până acum o plasează deocamdată pe Ana în clasamentul live în intervalul 104-118. Ea are de apărat în săptămânile 35 şi 36 (corespunzătoare US Open 2016) 100 de puncte WTA, obţinute în urma a două victorii de turneu consecutive la Mamaia 2015 şi Sofia 2015, ambele ITF 25.000 USD (50 de puncte pentru fiecare titlu).

În turul 2 (R64), Ana Bogdan o va întâlni, într-o altă confruntare românească, pe Monica Niculescu (58 WTA).

Ana încurajată pe româneşte de organizatori, pe contul de Twitter al turneului.