(Click pentru a naviga în galerie. Credit Foto: Facebook “Hechingen Ladies Open”)

La turneul ITF, cu premii în valoare de 25.000 USD, de la Hechingen, Baden-Württemberg, “Hechingen Ladies Open” (la care, anul trecut, Ana Bogdan a fost finalistă), Cristina Dinu (230 WTA) [5] s-a calificat în sferturile de finală după două victorii:

în R32: Cristina Dinu – Alice Mateucci (386) [Q] 6-2, 6-3 în 1h25′

în R16: Cristina Dinu – Jessica Pieri (Italia, 326) 7-5, 6-3 în 1h33′

(click pentru a mări imaginile. Credit Info: itftennis.com)

Cristina s-a revanşat astfel după înfrângerea suferită în faţa lui Pieri, săptămâna trecută la Bad Saulgau.

În sferturile de finală, Cristina Dinu – care a acumulat 9 puncte WTA până acum la Hechingen – o va întâlni pe Dalila Jakupovic (Slovenia, 199, maxim al carierei: 188 WTA / iulie 2016, 2016). Cele două jucătoare s-au mai întâlnit la ITF 25k Lagos 2013 (SF / hard) când a câştigat 7-5, 6-2.

Altfel, Nicoleta Dascălu (282) a pierdut în optimile de finală o partidă dramatică de 3h4′ cu Tereza Martincova (Slovacia, 242) [7]: 6-7(3), 7-5, 7-6(4).

În fotografii, Cristina Dinu este nedespărţită de buna ei prietenă Diana Enache. Ele au pierdut în turul 1 meciul cu perechea româno-bulgară Nicoleta Dascălu / Isabella Shinikova, care la această oră joacă în sferturile de finală.

În turul 1 a pierdut şi perechea Elena Bogdan / Melanie Stokke (Norvegia).