Astăzi la “Rogers Cup”, turneul WTA Premier 5 – dotat cu premii în valoare de 2.413.663 USD – care se dispută la Montréal, cele două jucătoare românce care participă la turneu – şi care azi noapte au câştigat împreună meciul din primul tur al probei de dublu – vor debuta pe tabloul de simplu după cum urmează:

• pe “Court 2”, în cel de-al doilea meci al sesiunii ce începe la ora 19.30, aşadar în jurul orei 21.00, meci contând pentru turul 1 (R56):

Monica Niculescu (61 WTA) – Jelena Ostapenko (Letonia, 40 WTA, maxim al carierei: 34 WTA / 27 iunie 2016, 19 ani)

Cele două jucătoare se întâlnesc pentru prima dată.

Jelena Ostapenko a început anul pe locul 79 WTA şi ocupă în clasamentul sezonului 2016 locul 34, datorită finalei de la Doha, unde a trecut de Kuznestova (21) şi Kvitova (8), fiind învinsă de Suárez Navarro (11); a semifinalei de la Katowice; a optimilor de la Roma şi a sfertului de la Birmingham cu altă victorie la Kvitova (11) şi Pavyluchenkova (23). Rezultatele acestea au fost încadrate însă de eliminări timpurii, înclusiv cele din turul 1 la cele 3 turnee de Mare Şlem.

• pe Terenul Central, în ultimul meci al zilei, în jurul orei 3.00, partidă contând pentru turul 2 (R32):

Simona Halep (5) [5] – Daria Gavrilova (Australia, 45, maxim al carierei: 32 WTA / 9 mai 2016, 22 de ani)

Palmaresul direct dintre cele două jucătoare este egal: 1-1. Victorie Simona la Indian Wells 2015 (R64 / hard): 2-6, 6-1, 6-2 şi victorie Gavrilova la Roma 2016 (R32 / zgură): 6-3, 4-6, 6-3

Daria Gavrilova a trecut în primul tur (R56) de Annika Beck (39): 6-4, 6-3 în 1h52′.

Daria Gavrilova a început anul pe locul 36 şi ocupă în clasamentul “Road to Singapore” locul 44.

Gavrilova a început anul cu optimi la Australian Open, cu o victorie la Kvitova (8), dar a încetinit ritmul, pentru a reveni cu optimi la Charleston şi sferturi la Madrid, după victorie la Svitolina (19) şi din nou la Kvitova (6) şi apoi optimi la Roma.