(click pentru naviga în galerie. Credit Foto: Facebook “BRD Bucharest Open”)

După un meci amestecat cu reuşite şi cu momente mai puţin bune, dar în care dominarea ei n-a fost pusă niciun moment la îndoială de către o Isabella Shinikova, lipsită de orice presiune şi în consecinţă cu destule mingi excelente, care ne-au arătat cât de bun este nivelul în circuitul ITF, Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală. Ea ar trebui totuşi să mai crească nivelul de joc şi consistenţa pentru partida în care adversară îi va fi Danka Kovinic (Muntengru, 54 WTA, 46 WTA / februarie 2016, 21 de ani) [6].

Astăzi:

Simona Halep (5) [1] – Isabella Shinikova (Bulgaria, 156) [Q] 6-4, 6-3

Partida a durat 1h10′

(Click pe imagine pentru a mări. Credit Info: wtatennis.com)

În primul set, Simona a convertit de-abia a 5-a minge de set avută, primele 4 la 5-3, iar în cel de-al doilea, a 4-a minge de meci, prima la 5-3.