Finală feminină a Wimbledon 2016 început sub semnul echilibrului şi chiar după ce Serena Williams a câştigat primul set cu un break în ultimul moment, la 6-5, Angelique Kerber a jucat admirabil şi părea departe de înfrângere. Cu atât mai mult cu cât în ghemul 7 al setului 2, Kerber avea prima minge de break din partidă şi ne inoculase gândul unui set decisiv. Dar o scădere temporară a lui Angie, concretizată prin două erori neforţate i-au deschis Serenei uşa spre victorie, căci din acel moment şi până la sfârşit, totul a decurs în favoarea ei. Încă o demonstraţie a imensei sale valori, care îi permite să scrie istorie în tenis.

Credit Foto: wimbledon.com

Serena Williams (1) [1] – Angelique Kerber (4) [4] 7-5, 6-3 în 1h21′.

Pentru Serena Williams, titlul de astăzi este al 22-lea al carierei, ea egalând astfel recordul lui Steffi Graf. Este al 7-lea titlu la Wimbledon şi al 92-lea al carierei.