În meciul contând pentru optimile de finală al turneului de Mare Şlem -Wimbledon 2016:

Simona Halep (5) [5] – Madison Keys (9) [9] 6-7(5), 6-4, 6-3

Partida a durat 1h55′.

(click pentru a mări imaginea. Credit Info: wimbledon.com)

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Angelique Kerber (4) [4].

Pentru calificarea în sferturile de finală Simona va fi recompensată cu 430 de puncte WTA, cu 420 mai multe decât la ediţia trecută a turneului.

În partida de astăzi, Simona a reuşit să încline balanţa primului set – foarte echilibrat şi de un înalt nivel tehnic – aproape până la sfârşit în favoarea ei, dar cele 4 mingi de set ratate la 5-4, apoi tie-break-ul pierdut şi începutul sub Keys în cel de-al doilea set (0-2) au făcut ca situaţia să devină alarmantă. Dar cu o forţă mentală reconfirmată în acest meci şi pe care o dorim dobândită pentru totdeauna, Simona a întors setul 2, a salvat 4 mingi de break la 3-3 şi a pus definitv stăpânire pe meci. În setul decisiv, Madison Keys a acuzat efortul la care a fost supusă, prestaţia fiindu-i afectată evident de crampe musculare, situaţie care însă nu scade cu nimic din meritele Simonei.