După ce ieri am aflat primii 2 semifinalişti, iată că acum cunoaştem şi configuraţia celei de-a doua semifinale a turneului masculin. Aceasta va fi:

Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP, 29 de ani) [1] – Dominic Thiem (Austria, 15 ATP, 22 de ani) [13]

(click pentru a naviga în galerie. Credit Foto: Twitter turneu)

Palmaresul direct între cei doi jucători este 2-0 în favoarea lui Djokovic, de două ori 6-3, 6-4, o dată la Shanghai 2014 (R32) şi a doua oară la Miami 2016 (R16), ambele partide pe hard.

În sferturile de finală de astăzi:

Novak Djokovic – Tomas Berdych (Cehia, 8) [7] 6-3, 7-5, 6-3 în 2h6′

link către video 1 (momentele importante ale partidei) / link către video 2 (conferinţă de presă Djokovic)

Djokovic va juca într-a 30-a semifinală de Mare Şlem şi în a 8-a la Roland Garros. Aceasta a fost a 26-a victorie consecutivă a lui Nole la turneele de Mare Şlem, ultima înfrângere datând de anul trecut, de aici, din finala cu Wawrinka.

Dominic Thiem – David Goffin (Belgia, 13) [12] 4-6, 7-6(7), 6-4, 6-1 în 2h55′

Thiem a salvat o minge de set în tie-break-ul manşei a doua la 6-7, dar 3 puncte consecutive l-au salvat de un împovărător 0-2 la seturi. Totuşi, Goffin a revenit în setul 3 şi a condus cu 4-2. Însă o serie 4 ghemuri, a înclinat definitiv balanţa în favoarea lui Thiem, căci setul 4 a fost doar o formalitate – 28′.
Thiem este la prima semifinală de Mare Şlem din carieră şi de săptămâna viitoare va intra în forţă în top 10 ATP – locul 7.