Luând în considerare prognoza meteo, care şi astăzi indică ceva ploaie, iată programul teoretic al partidelor de astăzi de la turneul de Mare Şlem – “French Open” – de la Roland Garros:

• Florin Mergea şi Rohan Bopanna şi-au aflat în sfârşit adversarii din sferturile de finală ale probei de dublu, astfel că de la ora 12.00 pe terenul 3, regăsim programată partida:

Rohan Bopanna (11) / Florin Mergea (13) [6] – Ivan Dodig (Croaţia, 9) / Marcel Melo (Brazilia, 1) [3]

Palmaresul direct între cele două perechi este 3-2 pentru Bopanna / Mergea, cu victorii pentru ei la Shanghai 2014 ( QF / hard): 6-4, 3-6, 10-7]; la Turneul Final ATP – Londra 2015 (SF/ hard): 6-2, 6-4 şi Madrid 2016 (SF / zgură): 7-5, 6-7(4), [12-10] şi victorii Dodig / Melo la Cincinnati 2015 (QF / hard): 6-1, 1-6, 14-12; Paris 2015 (QF / hard): 7-5, 6-7(4), [12-10]

Dodig / Melo ocupă locul 14 în clasamentul sezonului 2016 – “ATP Doubles Race to London”, urmare a semifinalelor de la Rio, Monte Carlo şi Madrid şi a optimilor de la Australian Open. În rest eliminări în turul 2 / sferturi de finală sau chiar în primul meci.

• De asemenea, astăzi sunt programate şi junioarele românce după următorul program:

Ioana Mincă (41 ITF) [Q] – Caty McNally (SUA, 56 ITF),  al 3-lea meci de pe terenul 8 – oră aproximativă: 15.00– tur 2 (R32)

Georgia Crăciun / Oana GavrilăEmily Appleton / Katie Swan (ambele Marea Britanie) [4] în al 6-lea meci de pe terenul 8 – tur 1 (R32)

Lara Escauriza (Paraguay) / Ioana Mincă Chloe Cirotte / Yasmine Mansouri (ambele Franţa) în al 6-lea meci de pe terenul 18 – tur 1 (R32)