• În optimile de finală (R16) ale turneului WTA Premier – cu premii în valoare de 780.900 USD –  “Aegon Classic Birmingham”, pe cel de-al treilea teren (Court 2), în meciul al treilea al sesiunii ce începe la ora 13.00, aşadar în jurul orei 16.00:

Irina Begu (26) – Tsvetana Pironkova (Bulgaria, 72) [Q]

Palmaresul direct dintre cele jucătoare este egal 2-2, cu victorii ale Irinei la Moscova 2014 (QF / hard): 1-6, 6-3, 6-2 şi Moscova 2015 (R32 / hard): 1-6, 7-6(2), 6-2, precedate de victoriile lui Pironkova: Hobart 2013 (R32 / hard): 6-3, 6-4 şi ‘s-Hertogenbosch 2013 (R16 / iarbă) : 7-6(7), 6-2

Pe acelaşi teren (în al cincilea meci), după pauza cuvenită Irinei, partida de dublu care nu s-a jucat ieri:

Irina Begu (40) / Raluca Olaru (56) – Karolina Plíšková (27) / Barbora Strycova (41) (ambele Cehia)

• În sferturile de finală ale probei de dublu a turneului ATP 500 Series – “Aegon Championships” / The Queen’s Club, pe cel de-al treilea teren (Court 2), nu înainte de ora 19.00:

Jean-Julien Rojer (7 ATP la dublu) / Horia Tecău (6) [3] – Jonathan Ehrlich (Israel, 45) / Colin Fleming (Marea Britanie, 57) [WC]