Alte două optimi de finală s-au încheiat la turneul WTA Premier 5 – cu premii în valoare de 2.399.000 € -“Internazionali BNL d’Italia”, în urma cărora Irina Begu, calificată mai devreme în sferturile de finală şi-a aflat adversara din această fază.

Ea va fi Misaki Doi (Japonia, 45 WTA, maxim al carierei: 43 WTA / aprilie 2016, 25 de ani), care a învins-o în optimile de finală pe Johanna Konta (23) cu 4-6, 7-5, 6-2 în 2h21′. Meciul a fost unul disputat în setul doi, când lui Misaki i-au fost necesare 3 mingi de set la 5-4 şi apoi încă 3 la 6-5 pentru a intra în decisiv.

Astfel că cel de-al doilea sfert de finală va fi:

Irina Begu – Misaki Doi

S-a stabilit şi al treilea sfert de finală:

Svetlana Kuznetsova  – Serena Williams

în urma victoriei lui Serena Williams (1) [1] la compatrioata ei, Christina McHale (56) [Q]: 7-6(7), 6-1.

McHale şi-a câştigat şanse în setul 1:  a condus cu 5-4, iar în tie-break a avut o minge de set la 7-6, după ce apărase două ale Serenei la 4-6. Dar Serena a rezistat, iar în setul 2, McHale nu a mai putut face nimic.