Irina Begu a obţinut astăzi, în turul 2 (R64) al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros o victorie muncită, după un meci dramatic, pe muchie de cuţit:
Irina Begu (28 WTA) [25] – Coco Vandeweghe (SUA, 43 WTA) 6-7(4), 7-6(4), 10-8
Partida a durat 3h41′.
(click pe imagine pantru a mări. Credit Info: rolandgarros.com)
În primul set, Irina a condus cu 5-2, dar s-a văzut ajunsă din urmă de Vandeweghe. În setul 2 s-a mers cap la cap cu un tie-break adjudecat lejer de Irina. Dramatismul primelor două seturi s-a amplificat în decisiv, când cele două jucătoare s-au îndârjit în a rezista în meci. Irina a ratat o minge de meci la 7-6, dar a reuşit să o transforme pe cea izbăvitoare la 9-8.
În turul 3, Irina Begu o va întâlni pe Annika Beck (Germania, 39 WTA, aflată la cel mai bun clasament al carierei, 22 de ani) care astăzi a trecut de Kateryna Bondarenko cu 4-6, 6-3, 7-5.