În sferturile de finală ale probei de dublu a turneului WTA Premier 5 – dotat cu premii în valoare de 2.399.000 € – ”Internazionali BNL d’Italia”:

Irina Begu (41) / Monica Niculescu (30) – Timea Babos (Ungaria, 14) / Yaroslava Shvedova (Kazahstan, 4) [3] 7-6(4), 6-3 în 1h29′.

Victoria perechii Begu / Niculescu este una extrem de preţioasă ţinând cont şi de palmaresul demn de tot respectul al adversarelor lor.

Irina şi Monica au fost conduse în primul set cu 4-2, dar au recuperat imediat break-ul şi apoi au dominat tie-break-ul. În setul doi jucătoarele noastre au reuşit cu un break mai mult decât adversarele lor (3-2) şi după ce nu au izbutit să închidă meciul la 5-2, când au ratat o minge de meci, au făcut-o la 5-3!

Pentru această performanţă, Irina Begu şi Monica Niculescu vor fi recompensate cu 350 de puncte WTA.

În semifinale Irina şi Monica le vor întâlni pe liderele clasamentului mondial Martina Hingis / Sania Mirza, care astăzi au trecut de americancele Raquel Atawo / Abigail Spears cu 6-4, 6-2.