(click pe foto pentru a naviga în galerie. Credit Foto: Facebook & Twitter “Internazionali BNL d’Italia”)

După ce până în optimile de finală, turneul ATP Masters 1000 – dotat cu premii în valoare de 3.748.925 € – “Internazionali BNL d’Italia” a decurs cât se poate de liniştit, ieri lucrurile s-au agitat încă de la primul meci.

Dar şi mai apoi, două rezultate au ieşit din zona aşteptărilor în  meciurile:

Lucas Pouille (52 ATP) [LL] – David Ferrer (9) [9] 6-4, 6-1 în doar 1h de joc

Lucas Pouille, intrat pe tablou în locul compatriotului său Jo-Wilfried Tsonga – a profitat şi de BYE-ul acestuia în primul tur – a trecut repede peste înfrângerea din ultimul tur al calificărilor la Mikhail Kukushkin şi astăzi a atins primul său sfert de finală într-un turneu Masters 1000. De luni el va ocupa şi maximul carierei sale, cel puţin locul 37 ATP. Însă Pouille a avut un an 2016 foarte bun şi până acum: finală la Bucureşti, dar şi optimi la Monte Carlo şi Miami (când în turul 3 a trecut tot de Ferrer, după ce a salvat o minge de meci) sau sferturi la Brisbane.

Juan Monaco (114) [PR] – Stan Wawrinka (4) [4] 6-7(5), 6-3, 6-4 în 2h24′

Juan Monaco, care a acces pe tablou datorită clasamentului protejat de care beneficiază în urma unei accidentări la încheietura mâinii, confirmă revenirea spre forma de odinioară: după titlul de la Houston din aprilie, face şi aici un turneu excelent.

În alte două meciuri, favoriţii au reuşit să taie la timp elanul outsiderilor, astfel încât ziua să nu devină cu adevărat apocaliptică:

Novak Djokovic (1) [1] – Thomaz Bellucci (37) 0-6, 6-3, 6-2 în 1h37′

Djokovic a câştigat în primul set – care a durat 24 de minute – doar 8 puncte şi a declarat că a fost surprins de furtuna declanşată de Bellucci. Nole nu mai pierduse un set la 0 din 2012, de la finala pierdută cu Roger Federer la Cincinnati.

Rafael Nadal (5) [5] – Nick Kyrgios (20) 6-7(3), 6-2, 6-4 în 2h39′

Mai apoi, un rezultat şocant în:

David Goffin (13) [12] – Thomas Berdych (7) [8] 6-0, 6-0 în 48′

Berdych avea până acum 2-0 cu Goffin. Este prima dată după 2005 când un jucător din top 10 pierde cu un dublu 6-0, de când Roger Federer îi administra acest scor lui Gaston Gaudio în semifinalele Turneului Final ATP.