În turul 2 (R32) la turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo:

Jiří Vesely (55 ATP, maxim al carierei: 35 ATP / aprilie 2015) – Novak Djokovic 6-4, 2-6, 6-4 în 2h6′

Este primul meci pierdut de Nole în 2016 şi jucat până la sfârşit. El mai pierduse în sferturile de finală de la Dubai, dar atunci se retrăsese la 0-1 la seturi în faţa lui Feliciano Lopez.

Ultima înfrângere pe teren a lui Djokovic a fost în faţa lui Roger Federer în grupele Turneului Final ATP (17 noiembrie 2015), turneu pe care l-a câştigat însă, până la urmă.

Iar ultima înfrângere pe teren, care s-a soldat cu pierderea turneului a fost finala de la Masters 1000 Cincinnati, 23 august 2008, tot în faţa lui Roger Federer.

Interesant este că în victoria din primul tur în faţa lui Teymuraz Gabashvili 3-6, 7-5, 7-5, în setul 2, Vesely a fost cu condus cu 4-5 şi 40-40, adică a fost la două puncte de înfrângere.