Simona Halep a câştigat într-o manieră autoritară partida din optimile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory de la Miami:

Simona Halep (5 WTA) [5] – Heather Watson (69) [WC] 6-3 6-4

Partida a durat 1h29′.

La fel ca şi Julia Görges în meciul din turul 3, Heather Watson a încercat să adopte strategia blitz-ului în faţa Simonei Halep. Dar la fel ca şi Görges, Watson a eşuat, deşi a condus cu 3-1, căci Simona a găsit mijloacele pentru a-i tăia elanul şi a câştiga 5 ghemuri consecutive şi primul set. La 2-3 a intrat şi Darren Cahill pe teren, care a rectificat strategia Simonei cu aceleaşi efecte benefice ca de obicei. Watson a mai reuşit să să se agaţe de Simona în setul 2 până la 3-3, dar asta fost tot, căci jocul Simonei a fost unul solid, care i-a asigurat controlul asupra evenimentelor.

În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Timea Bacsinszky (20) [19] care tocmai a învins-o într-una din surprizele majore ale turneuului pe Agnieszka Radwanska cu 2-6, 6-4, 6-2 în 2h2′

Click pentru a mări imaginea. Credit info: wtatennis.com