simona halep

Adversara Simonei Halep (3 WTA) [1] din optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Dubai va fi Ana Ivanovic (17 WTA, maxim al carierei 1 WTA/ iunie 2008)

În meciul din primul tur, care tocmai s-a încheiat, Ana IvanovicDaria Gavrilova (35 WTA) 6-1, 6-0 după o partidă care a durat 54′.

Partida Simona Halep – Ana Ivanovic se va desfăşura mâine, pe terenul central şi va începe nu înainte de ora 17.00 (ora României).

Palmaresul direct între cele două jucătoare – în circuitul WTA – este egal: 2-2, cu victorii Simona la Sofia 2013, în semifinalele Turneului Campioanelor B: 2-6, 6-1, 6-3 şi Madrid 2014 în sferturi: 6-2, 6-2 şi victorii Ana la Doha în 2013: 6-3, retragere şi Turneul Campioanelor Singapore 2014: 7-6(7), 3-6, 6-3. Ana a mai câştigat o partidă prin neprezentarea Simonei, sferturi Beijing 2014, pe care însă site-ul WTA nu o contabilizează.