daniel cozma
Daniel Cozma (stânga) şi învinsul său din finală – Credit Foto: pagina de Facebook a lui Daniel

Turneul de juniori ITF – grad 4 “The 15th Abu Dhabi Country Club ITF Junior Championships” a fost câştigat la această ediţie de juniorul român Daniel Cozma.

Daniel Cozma este născut la 29 aprilie 1988 în Satu Mare, se antrenează la Tenis Club Bucureşti, clubul lui Dinu Pescariu, şi ocupă în acest moment locul 335 în clasamentul juniorilor, pe care desigur că şi-l va îmbunătăţi începând cu săptămâna viitoare în urma acestui rezultat.

Daniel, care a fost favorit 4, a dominat autoritar turneul, nepierzând niciun set. În finală, el l-a învins pe rusul Yan Bondarevskiy [7] cu 6-2, 6-4

La turneul de la Abu Dhabi, învinsul său din semifinale a fost Dan Tomescu (1133 ITF, n. 30 martie 1999), care şi el a făcut un turneu excelent aici: venit din calificări el l-a eliminat în sferturi pe favoritul 1 al turneului Mohamed Abdel-Aziz (Egipt) cu 6-4, 6-4.