Victorie excelentă a Cristinei Dinu (233 WTA) la Ankara, în faţa gruzinei Sofia Shapatava (207 WTA) [7], după un set 2 dramatic, în care, în tie-break, Cristina a avut 2 mingi de meci, s-a văzut egalată, a salvat apoi 2 mingi de set, pentru a închide setul şi meciul la următoarea oportunitate pe care şi-a creat-o. Scor: 6-4, 7-6 (8) în 1h36′. În optimi, Cristina o va întâlni pe slovaca Michaela Honcova (467) venită din calificări. În cazul în care face finală aici, şi Cristina Dinu intră în calculele pentru tabloul de calificări de la Australian Open. Dar cum spun tenismenii, să luăm fiecare meci pe rând.

Nicoleta Dascălu (19 ani, 395 WTA) a învins-o în primul tur al turneului de la Bangkok – premii de 25.000 USD – pe Nicha Lertpitaksinchai (Tailanda, 437, cu după 6-2, 4-6, 6-2 după 1h41′ şi o va întâlni în turul 2, pe favorita 1 Kaia Kanepi (Estonia, 30 de ani, 102 WTA, maxim: 15 WTA în 2012). Iată o partidă de referinţă în cariera Nicoletei.

La Ankara, Alexandra Cadanţu şi-a “dublat” victoria de la simplu în: Akgul Amanmuradova (Uzbekistan) / Alexandra Cadanţu – Alila Jakupovic (Slovenia) / Tara Moore (Marea Britanie) 6-3, 6-1 (turul 1)

Şi tot la Ankara, Sorana Cîrstea (241 WTA) n-a fost în apele ei la reintrarea în circuit fiind învinsă în 57′ de Ipek Soylu (Turcia, 158) [5] cu 6-1, 6-1.