În semifinalele turneului ITF “Engie Open Atlantique” de la Nantes, dotat cu premii în valoare de 50.000 USD, Andreea Mitu, favorită 3, a învins-o pe Louisa Chirico (123 WTA, maxim 110 – anul acesta) care, la 19 ani, se anunţă deja un “rising star” al tenisului american. Scor: 2-6, 6-0, 6-4 în 1h30′.

Louisa Chirico a pus-o în dificultate pe Andreea doar în primul set pe care l-a şi câştigat, căci după ce a defilat în setul 2, în setul 3 Andreea a avut de la început un break în faţă, pe care l-a păstrat până la final. Ultima zvâcnire a lui Chirico pe serviciul Andreei a fost în ghemul 8, când s-au consemnat mai multe egalităţi, dar Andreea a reuşit să facă 5-3.

În finală, Andreea Mitu o va întâlni pe învingătoarea din cealaltă semifinală, ce va începe imediat, Katerina Siniakova [2] (Cehia, 109 WTA, maxim: 65 anul acesta) – Mathilde Johansson (Franţa, 222 WTA, maxim: 59 în 2009).

Această victorie o urcă pe Andreea Mitu pe locul 94 WTA (conform clasamentului live).