Japoneza Misaki Doi profită de saturaţia jucătoarelor de top pe final de sezon şi câştigă primul turneu al carierei, după o finală în care nici adversara ei nu se afla pe lista favoritelor şi care a avut la start nume ca Bacsinszky, Ivanovic, Errani, Petkovic sau Jankovic.

Desigur, că această stare de fapt nu scade cu nimic din meritele japonezei de 24 de ani, care a fost omul potrivit la locul potrivit şi în plus, le-a învins dintre favorite pe Andrea Petkovic în turul 1, după un meci dramatic, şi pe Jelena Jankovic în sferturi şi a terminat turneul en fanfare, cu un set alb.

Scorul finalei care a durat 1h52′: Misaki Doi (Japonia, 60) – Mona Barthel (Germania, 43) 6-4, 6-7(7), 6-0.