Marius Copil s-a calificat astfel în al doilea sfert de finală al sezonului 2018!

În partida din optimile de finală ale ATP 250 Series “Libéma Cup”, care se dispută la ‘s-Hertogenbosch, pe iarbă:

Marius Copil (97 ATP) – Yuichi Sugita (Japonia, 53) [7] 7-5, 4-6, 6-4

Partida a durat 2h5′.
Marius a servit pentru prima manşă la 5-3 pe propriul serviciu, ratând 3 mingi de set. S-a redresat după ce a fost egalat şi a mai reuşit un break în jocul 12.
Sugita
a câştigat setul 2, datorită unui break în primul joc al manşei, iar Marius pe ultimul, după ce a câştigat cu returul în ultimul joc al meciului.

Marius acumulează 45 de puncte ATP şi un premiu financiar în valoare de 17.740 USD pentru calificarea în sfertuile de finală, unde îl va întâlni pe învingătorul din partida Gilles Müller (Luxemburg, 32) [3] – Matthew Ebden (Australia, 69), care se va disputa mai târziu.

Pentru Marius aceasta este a doua calificare într-un sfert de finală în actualul sezon, în circuitul ATP, după cea de la 250 Series Sofia (februarie).
Până la ‘s-Hertogenbosch el nu mai câştigase vreo partidă pe tabloul principal de la ATP Masters 1000 Miami (începutul lui martie).